pátek 27. září 2013

Jak zázvor prospívá zdraví?

Zázvor je vytrvalá bylina jejíž pravlast je údajně v jižní Asii. Zázvor je v dnešní době široce používán v lékařství, kosmetice a potravinářském průmyslu. V současné době se zázvor pěstuje nejen v Indii a Číně, ale také v západní Africe, Austrálii a na některých karibských ostrovech. Zázvor byl přivezenn do Evropy ve středověku a od té doby se používá jako koření i jako lék. Mezi hlavní přednosti zázvoru v té době byly oceňovány jeho preventivní účinky proti morovým epidemiím které zuřily v té době po celé Evropě. Do Ameriky byl zázvor přivezen na počátku její kolonizace - v prvním desetiletí XVI. století. Účinné látky prospívající zdraví jsou obsaženy hlavně v hlíze zázvoru. Číňané věděli o jeho účincích již po více než dva tisíce let a úspěšně používají zázvor k léčbě různých zánětů a průjmů dodnes.

Jak zázvor prospívá zdraví?

Zvyšuje imunitu, má regenerační účinek po vážných zraněních nebo nemocech, snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, dokáže zmírnit bolesti a záněty při artritidě, pomáhá zlepšit trávení tím, že stimuluje vylučování žaludečních šťáv, vyvolává pocení, žvýkání zázvoru prospívá zubům a v neposlední řaděn má pozitivní vliv na mužskou potenci a plodnost.

Jak připravit zázvorový čaj?:

Nalijte vroucí vodu na krájené plátky zázvoru, a nechte luhovat několik minut. můžete přidat např čajové lístky, a trochu medu a citrónové šťávy. Vypijte po malých doušcích před jídlem nebo po jídle.

Použití zázvoru při vaření:

Zázvor je skvělý pro ochucení různých druhů rýže, jakož se hodí i k přípravě sladkostí. Med, zázvor a citron je skvělou kombinací pro omáčky, marinády, nebo k přípravě dezertů. Hlavní pravidlo při tepelném zpracování zázvoru je následující: chuť pokrmu bude záviset na tom, kdy přidáte zázvor, pokud jej přidáte na začátku, bude chuť slabší ne tak ostrá, pokud ji přidáte až na konec, chuť bude silnější a pálivější.


Jaké vitamíny a minerální látky jsou obsažené v zázvoru?
Ve 1000 gramech zázvoru:
Energetická hodnota - 20 kcal
Hořčík - 12.19 mg
Draslík - 117,65 mg
Měď - 0,06 mg
Mangan - 0,06 mg
Vitamin B6 - 0,05 mg


Má konzumace zázvoru také vedlejší efekty na zdraví?

Vyvarujte se konzumace zázvoru, pokud kojíte nebo v pozdní fázi těhotenství. Lidé s žaludečními vředy by neměli konzumovat zázvor kvůli jeho dráždivosti. Lidé s přecitlivělou pokožkou by neměli užívat esenciální oleje s obsahem zázvoru. Vyhněte se konzumaci zázvoru také pokud trpíte alergií na zázvor.

Žádné komentáře:

Okomentovat